היחלצות מקשר זוגי לא בריא:

מאת: ליאת רוזנשטיין - יועצת זוגית, אישית ומשפחתיתכאשר בני זוג חווים לאורך זמן זוגיות קשה ופוגענית, וניסיונות לשפר את הקשר, אינם צולחים, קורה שאחד או שניים מבינים שהקשר אינו בריא ויש לשחררו. ההבנה עצמה אינה מספיקה לעתים, כדי להביא לשחרור הקשר.


הקושי והתלות הרגשית גורמים להיאחזות עיקשת והרסנית בקשר. היחיד עלול לחוש עצמו במלחמה פנימית, תוך היכנעות לסיפוקים מידיים המקהים את הכאב לרגע, ועם זאת פוגעים בו לאורך זמן.

 

הרי כמה שלבים בדרך להיחלצות מקשר לא בריא, והפתחות לעתיד זוגי חדש:


עצירה ולקיחת פסק זמן – עצירות בחיים מאפשרות לנו לבחון את חיינו באופן ברור ונכון יותר. קח פסק זמן למחשבה ולהתבוננות פנימית. הגדר לך זמן ומקום לחשיבה אמיצה ואמיתית הבוחנת את חייך.


אמונה עצמית – האמן בעצמך. הבן והחלט שאתה ראוי למערכת יחסים טובה ואוהבת.
העצמה עצמית: התמקד בעוצמות שלך ותן להם מקום רב בחייך. בחר את תחביבייך, עיסוקייך ומלא את זמנך בכייף, בהנאה ובצמיחה אישית.
הבט על הסיטואציה ממבט חיצוני אובייקטיבי – הימנע מסיפוקים מיידיים לטשטוש הכאב (יצירת קשר משלל סיבות עם בן הזוג), אלה יפגעו בך לאורך זמן ויתקעו אותך בהווה לא מאושר. הבן שזו תקופה לא קלה וקבל אותה ככזאת. הבט על חייך ממבט חיצוני ובדוק: האם הקשר באמת עשה לך טוב? האם מצאת את עצמך סובל הרבה בו? האם הקשר העצים אותך וחיזק את הביטחון העצמי שלך? האם ההיאחזות בקשר מועילה לך?


בחר לראות את המציאות כפי שהיא באמת – בחן מול עצמך מה הן הנקודות שהופכות אתכם ללא מתאימים? הבן את גודל השינויים הנדרשים מכם כדי להיות יחד, ובחן במבט מפוקח את היכולת להגיע לשם? בעת פרידה יש נטייה לשכוח את הרע ולהתמקד בטוב, כדי להוכיח לעצמנו שכדאי להאחז בקשר. שאל עצמך אם גם אתה נוטה לעשות כך?
הגדר לעצמך על סמך ערכיך, שאיפותיך ומחשבותייך, מהי זוגיות טובה? – הגדר לעצמך מהי זוגיות בריאה וטובה בעינייך, ובחן את הזוגיות שלך אל מול הגדרה זו.


תן לכאב, לתסכול ולכל הרגשות הקשים לצאת – שחרר את הכאב, את התסכול, את האשמה, את הפחד, את הכעס, עוד ועוד, עד שתחוש הקלה.
תן לעצמך את הכוח לבחור – הבחירה הסופית היא שלך, ורק אתה הוא בעל הכוח והסמכות להחליט. אם הבנת עם עצמך שהקשר אינו טוב לך, אל תגלגל את ההחלטה לצד השני, ובכך תגמד עצמך, קבל את ההחלטה בעצמך. בחר להחליט ממקום חזק, הגיוני ובריא לך.
החלט מול עצמך והתמודד עם ההחלטה – אם הבנת שהקשר אינו בריא ועליכם להיפרד, היפרד ונתק את הקשר הזוגי, על מנת לשחרר את עצמך ולפתוח את עצמך לקשרים עתידיים. גם אם הרגש אומר אחרת, התנהג בהתאם להחלטה. יהיו געגועים ויהיו קשיים. אל תתן להם להכריע. אל תתפתה ליצור קשר טלפוני, לכתוב או לפגוש, מתוך פחד מהלבדות. התנתק למען האושר שלך ולמען ההזדמנויות החדשות שתפתחנה לך.
בחר בבגרות ובאחריות עצמית – הבן שנסגר פרק לא קל, ויש לך אחריות לפתוח פרק חדש וטוב יותר. האמן בעצמך ובחר באחריות בוגרת, בחיים שלך. היה אמיתי ונאמן לעצמך ולרצונך האמיתי בחיים.

                                   

                                                   בהצלחה!

ליאת רוזנשטיין - יועצת זוגית
© כל הזכויות שמורות