זוגיות של ילדים להורים גרושים:

מאת: ליאת רוזנשטיין - יועצת זוגית, אישית ומשפחתית

 

 

 ההורים גרושים?
 כיצד זה משפיע על ילדיהם, כאשר הם פוגשים בזוגיות?

 

 

 מניסיוני נתקלתי בשתי תופעות בולטות הקשורות לזוגיות של ילדים להורים גרושים:

  1. בחירה בלבדות - ילדים של הורים גרושים הנמנעים מזוגיות מחייבת. זאת בשל עמדה נחרצת לפיה, היא  מקור לבעיות ולכאב בחיים, או בשל ניסיונות כושלים שהביאו אותם לחשוב שהם לא בנויים זוגיות.

  2. הימנעות מקשר רגשי - ילדים של הורים גרושים ה"קופצים" מזוגיות במודע או נמנעים היקשרות רגשית לבן/בת הזוג.

 

ילד הגדל עם אב ואם, רואה את המשפחה שלו כיחידה אחת שלמה. אמא ואבא הם מקור התמיכה והקיום של המשפחה. רבים מילדי גירושין, יאמרו שבילדותם, כשחשבו על גירושין, לא האמינו שזה יקרה במשפחתם.
רוב ההורים דואגים ליידע את ילדיהם, שלפעמים יש ויכוחים בין ההורים, וזה בסדר. ילדים לומדים שויכוחים וריבים קיימים בין הורים, ולרוב אינם חושבים שיתכן וההורים שלהם יתגרשו כתוצאה מכך.
כאשר זוג מגיע לגירושין, מדובר במצב שהויכוחים והריבים אינם ברי גישור בעיני בני הזוג. הילדים במקרה זה, אינם מקבלי ההחלטות, הם ברקע.

כתוצאה מגירושיי ההורים, מפרשים ילדיהם, את חווית הנישואין כחוויה קשה ולעיתים אף טראומטית.
רבות דובר על תחושת האשמה של ילדי הגירושין. רוב הילדים שחוו גירושין אינם חושבים שהם אשמים בכך שהוריהם התגרשו. האשמה באה לידי ביטוי באופן אחר.

ילדים אלו במודע או לא במודע, חווים עצמם כבעלי "פגם גנטי" הקשור ליכולתם להיות בני זוג טובים. כאשר ילדים אלו, נתקלים בקשיים היומיומיים הקיימים בזוגיות, הם מאשימים את עצמם, ולרוב, לא במודע.
במילים אחרות, הרי שבעיני ילדים שחוו גירושין, חוסר היכולת של ההורים להתמודד עם קשיי הנישואין הוא "גנטי". לכן במקרים מסוימים הם יעדיפו לא להיכנס לזוגיות בכלל, או שיבחרו לצאת ממנה מהר בעת משבר, כי תחושת האשמה ה"גנטית" גורמת להם לחשוב שהם לא מסוגלים להתמודד. קיימים מקרים רבים בהם ילדי גירושין חווים גירושין בעצמם. חלקם אומרים שעדיף היה שהם יצאו מהזוגיות, כי ההישארות שלהם בה, הזיקה יותר, מההיפרדות שלהם ממנה. "הפגם הגנטי, לכאורה, ניצח.

ההתמודדות של ילדים שחוו גירושין עם קשיי הזוגיות, היא מורכבת ובעלת "דבשת" רגשית נוספת - התמודדות עם התחושה שהם פחות מוכשרים לזוגיות, בשל "הפגם הגנטי" שהועבר להם מהוריהם הגרושים.

ההכרה בתחושת אשמה זו, אינה קלה.
רבים מהילדים שהוריהם התגרשו, אינם מודעים לקיומה, ואינם ערים להשפעתה על חייהם.
הכרה זו היא המפתח להתמודדות האמיתית עם הקושי.
כאשר מעלים את תחושת אשמה זו למודעות, הרי שהופכים אותה לקיימת ולברת התייחסות וטיפול.
לאחר המודעות בא שלב הקבלה והסליחה העצמית. 
"הפגם" המדובר, אינו אמיתי, ויש להכיר בכך.
יש לקחת אחריות בוגרת על הזוגיות וללמוד כיצד להתמודד עם הקשיים החבויים בה, והטיפול הזוגי מסייע לכך.                                                                                                                                                                                                              ליאת רוזנשטיין - יועצת זוגית
                                                                 © כל הזכויות שמורות

 

 

מיועד לתושבי כפר סבא, רעננה, הוד השרון, פתח תקווה, אלפי מנשה, איזור השרון והמרכז.