זוגיות פרק ב':

מאת: ליאת רוזנשטיין - יועצת זוגית, אישית ומשפחתית

  
זוגיות פרק ב' היא זוגיות טעונת עבר ובמקרים רבים, היא הופכת לאתגר לא פשוט בכלל. 
משבר בזוגיות פרק ב' הוא עדות לכך שבני הזוג מתקשים למצוא בתוכם את האמון, הסבלנות, הגמישות והפתיחות לצד השני, והויתור בה הוא מפלט שכיח.


זוגיות פרק ב' היא לרוב זוגיות בעלת מאפיינים שונים מזוגיות פרק א' והיא מתקיימת לאחר:

  1. פרידה מבן/ בת זוג קודמ/ת.
  2. גירושין.
  3. התאלמנות.

בכל המקרים הללו, היחיד מגיע לזוגיות החדשה עם מטען רגשי מהעבר הזוגי שלו. בין אם מדובר בחוויות עבר חיוביות או שליליות, הרי שחוויות אלו תהיינה נוכחות בזוגיות החדשה.

זוגיות פרק ב' ללא ילדים:
כאשר מדובר בזוגיות פרק ב' לאחר פרידה קשה או גירושים קשים, קרוב לוודאי שהמטען הרגשי מכישלון הנישואים הראשונים יהיה נוכח בזוגיות החדשה. הדבר יבוא לידי ביטוי בהתנהגויות כגון: פרידות חוזרות ונשנות עקב ויכוחים ואי הסכמות, התנתקות רגשית ופיסית, סכסוכים על רקע כלכלי, האשמות הדדיות וכיוצ"ב.
ישנם זוגות המגיעים לזוגיות חדשה לאחר פרידה או גירושים בהסכמה שבני הזוג מגדירים אותם כ"קלים" רגשית ומעשית. במקרים שכאלו בני הזוג עדיין מביאים איתם לזוגיות החדשה, את דפוסי התקשורת וההתנהגות שלמדו בזוגיות הראשונה. אלה עלולים במקרים מסוימים, להביא למשבר זוגי.
הדבר יבוא לידי ביטוי בהתנהגויות כגון: התחשבנויות הדדיות, חוסר סבלנות וסובלנות לשינויים שבן/ או בת הזוג רוצה והתקבעות בהרגלים ישנים וכיוצ"ב.


כאשר מדובר בזוגיות חדשה עקב מוות של בן זוג קודם, יתכן שתחושת הפחד מלאבד שוב, תקבל פנים של הימנעות מלהתמסר לבן/בת הזוג באופן מוחלט. הדבר יבוא לידי ביטוי במגורים נפרדים, בהגדרה לא ברורה של הקשר, בהימנעות משיתוף רגשי ופיסי וכיוצ"ב.
 
זוגיות פרק ב' עם ילדים:
במקרים רבים, יחידים בפרק ב' מביאים איתם ילדים למערכת הזוגיות החדשה. יתכן שמדובר בילדים החיים עם הזוג החדש בבית, ויתכן שמדובר בילדים המגיעים לביקור מדי פעם. בכל מקרה, הרי שהילדים הופכים לחלק חשוב ובעל משמעות בתוך הזוגיות החדשה.
מעבר לקשיים הקיימים בזוגיות פרק ב' ללא ילדים, במקרה זה, מתווספים קשיים נוספים כגון: חינוך ילדים, התמודדות עם קשיים רגשיים של הילד בעקבות הזוגיות החדשה, שיתוף כלכלי, קבלת סמכות הורית של ההורה "החורג", שיתוף פעולה של בני הזוג אל מול הילדים וכיוצ"ב. 
ללא ספק, זוגיות חדשה עם ילדים מיחסים קודמים, היא אתגר קשה הדורש התמודדות אמיתית וראייה נכונה של הנדרש לשינוי.

בזוגיות פרק ב' נדרשים בני הזוג להתבוננות פנימית אמיצה, על מנת להבין מה הביאו איתם לזוגיות החדשה, ועד כמה זה משרת אותם כיום.
משבר זוגי בזוגיות פרק ב' מגיע די מהר, ולכן חשוב להיות עירניים ולפנות לייעוץ בשלבים מוקדמים שלו. זאת על מנת "לנער" את מטעני העבר הקשים, שמקבלים מקום בזוגיות החדשה.
כישלון העבר יכול בהחלט להפוך לכישלון ההווה, אם לא יודעים ללמוד ממנו את שחשוב ללמוד. אל תתנו לעבר הכושל והמכאיב להכתיב את ההווה ואת העתיד שלכם, הפתחו לשינוי על מנת לחוות אושר זוגי ומשפחתי.

ליאת רוזנשטיין - יועצת זוגית
© כל הזכויות שמורות