משבר אמון בזוגיות

 

מאת: ליאת רוזנשטיין

 

יחסי אמון בזוגיות הם יחסים בהם האחד מאמין שהשני ינהג בדרך שאינה מתפרשת בעיני האחר כבגידה. לפיכך, בגידה יכולה לקבל פנים רבות בפרשנות הרגשית של יחידים בזוגיות. בגידה יכולה להיות קיום יחסי מין עם אדם אחר, ניהול קשר רגשי שכולל או לא כולל יחסי מין עם אדם אחר, פנייה לקבלת שירותי מין (על סוגיהם) בתשלום, העלמת כספים מחשבון הבנק המשותף שלא בהסכמה ועוד ועוד.

 

כשבני זוג נכנסים למערכת יחסים מחויבת הם עורכים ביניהם הסכם כתוב או לא כתוב, המשקף את מערכת הציפיות שלהם זה מזו והפוך. עיקר האמון סב סביב המחויבות הזוגית בפן הרגשי והפיזי. בני הזוג מתחייבים למערכת זוגית בטוחה, אוהבת ומינית, בה קיימת נאמנות זה לזו וזו לזה.

 

לרוב, בשנים הראשונות לזוגיות, הסכם זה נשמר על סעיפיו ובני הזוג חשים אמון במערכת היחסים. בחלוף השנים וככל שבני הזוג מתרגלים למערכת הזוגית וחווים בה קונפליקטים ומשברים, יתכן שאחד מבני הזוג יחוש התרחקות רגשית מהשני, יחווה כעסים ותחושה של דחייה ו/או אכזבה מהדינמיקה הקיימת, מהאהבה הקיימת או מהתשוקה והמיניות בזוגיות. במקרים שכאלה, יתכן שאחד מבני הזוג או שניהם, ירגישו צורך לפעול בהסתרה מהשני לגבי התנהלותם.

בגידה באמון יכולה להתבטא בכך שאחד מבני הזוג יבחר לקבל סיפוק מיני ו/או רגשי מאנשים מחוץ למערכת הנישואין. בנוסף, בהחלט ישנם מקרים לא מעטים בהם המערכת המונוגמית, תתברר כמערכת שאינה מתאימה לאחד מבני הזוג, ויתגלה צורך עקבי בקיום יחסי מין עם שותפים מחוץ לנישואין.

 

מאחר ואמון הוא לרוב צורך בסיסי במערכת יחסים זוגית, שבירת אמון מהווה פגיעה אמיתית בביטחון בקשר הזוגי. כאשר הביטחון נפגע מתעוררת תחושת אי ודאות המעוררת פחד מאבדן.

משבר באמון במערכת יחסים זוגית, הוא משבר עמוק עם התמודדות תהליכית לא פשוטה ועם השלכות ארוכות טווח. כאשר אמון נשבר, קשה מאוד לשקמו. לכן, טרם קבלת החלטה לפעול באופן שיפגע באמון במערכת הזוגית, יש להיות ערים להשלכות ולחשוב כיצד ניתן לפעול באופן אחר, שישמור יותר על האמון ובכל זאת ייתן מענה נכון יותר לצרכים החסרים.

 

משבר באמון, במידה ואינו מסיים את המערכת הזוגית, גורר אחריו רגשות שליליים והתנהגויות שמטרתן קבלת ודאות תמידית סביב בטחון הזוגיות. על מנת להשתקם מהמשבר, הצד שמעל באמון צריך להכיר במעשיו, לגלות חרטה אמיתית ולהתחייב מחדש לנאמנות ולאי הסתרה. זאת מאחר ובעקבות משבר שכזה, כל הסתרה, אפילו הקטנה ביותר, מתפרשת רגשית כבגידה.

ישנן דרכים טובות להתמודד עם קושי בתוך זוגיות. לא כדאי להתעלם מהקושי או להכחישו, כדאי להכיר בו, לדבר אותו נכון ולפעול יחד למציאת פתרונות.

 

בהצלחה!

 

ליאת רוזנשטיין

יועצת זוגית, אישית ומשפחתית

052-2306286

 

ייעוץ זוגי בכפר סבא, הוד השרון, פתח תקווה, רעננה, אלפי מנשה, איזור השרון ובמרכז.